Описание
Вигра́їв — село на Україні у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області. Розташоване за 14 км від районного центру — міста Корсунь-Шевченківський, за 19 км від залізничної станції Корсунь та за 5 км від траси Київ — Луганськ. Центр сільської ради. Населення — 664 чоловік (1044 у 1972 році).
Неподалік Виграєва виявлено поселення трипільської культури, та одне — періоду Київської Русі.
[ред.] Історія
Село виникло в ХІІ столітті, а свою сучасну назву отримало на честь перемоги козаків Богдана Хмельницького над військами Речі Посполитою в травні 1648 року. Битва, яка з історії відома як Корсунська закінчилася розгромом польського війська і взяттям в полон двох польських гетьманів. На честь цієї події в селі встановлено обеліск. До цієї битви село звалося Горохова Діброва і було засноване ще задовго до часів визвольної війни з поляками. В селі збереглися рови, які козаки на чолі з Максимом Кривоносом копали, готуючи засідку на шляхетське військо.
327 виграївців брали участь у Другій світовій війні, з них 217 нагороджені орденами і медалями СРСР. В пам'ять про 78 загиблих у боях встановлено монумент Слави.
Станом на 1972 рік в селі працювала восмирічна школа, де навчалося 172 учні, клуб на 350 місць, бібліотека з книжковим фондом 8,7 тисяч примірників, медпункт, дитячі ясла, філія зв'язку. В селі працював колгосп ім.Богдана Хмельницького, що мав в користуванні 2,1 тисяч га землі, в тому числі 1,3 тисячі га орної. Виробничим напрямком господарства було рільництво і тваринництво.
Виграїв — дуже цікавий природній об'єкт (ставки, ліс, річка Рось) і підходить для відпочинку в літній період (рибалка, піші походи, прогулянки на велосипедах і човнах)
.29-05-2010 16:29
Відбулось урочисте відкриття пам'ятної стели, присвяченої козаку Микиті Галагану
У селі Виграїв Корсунь-Шевченківського району Черкаської області відбулось урочисте відкриття пам'ятної стели, присвяченої козаку Микиті Галагану.
Захід приурочено до 362-ї річниці перемоги військ Богдана Хмельницького під Корсунем.
Стелу споруджено за сприяння Українського інституту національної пам'яті, Черкаської обласної державної адміністрації, Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації та за активної допомоги Артазея Івана Володимировича.
Довідково
Микита Галаган – реальний історичний персонаж, що жертвуючи своїм життям за дорученням Богдана Хмельницького завів польську армію в засідку.
Опинившись під виглядом перебіжчика у польському таборі, Микиті Галагану вдалося переконати поляків зняти табір та відступити "найкоротшим" шляхом, що пролягав по зарослій лісом і чагарником балці.
На лівому березі Росі поблизу нинішнього села Виграїв, польська армія наштовхнулася на зроблений козаками Максима Кривоноса перекоп і змушена була зупинитися. У цю мить, козаки, які засіли в заздалегідь викопаних шанцях, вдарили спереду і з флангів. Раптовий вогонь гармат і самопалів спричинив паніку у ворожому війську. З тилу противника атакували козаки самого Хмельницького і татари Тугай-бея. За чотири години армія Речі Посполитої була розгромлена.